Raciborz 2014

Po velmi mírné zimě je čas opět vyzkoušet nějaké výlety. Protože bydlím na hranici s Polskem usoudil jsem, že je načase začít blíže poznávat zemi našich sousedů. Při občasných výletech na rybku do Bělé, jezdíme trasu, která vede občas přes Polsko. A na kopečku nad Hatí u Huberta mě zaujalo jak blízko je to do Raciborze. Pouhých 12 km. A tak se zrodil plán :-)

Vyzkoušíme jak se jezdí po polských cyklostezkách, cyklotrasách, jaké mají v Polsku značení, jaké povrchy cest a  tak vůbec. A pak jsem si všiml, že řeka Odra teče do szczecinskeho zálivu a pak ústím Swiny do Baltského moře. A to znamená, že by se dalo podél řeky dojet až k moři. Aspoň po mapě prstem to šlo docela snadno.

No a tak jsem začal hledat informace. A narazil jsem na dva články, které mě zaujaly. Nejprve to byla pěší pouť jednoho poutníka , který šel pěšky od pramene Odry k ústí Odry do Szczecina. Šel to 31 dnů, což vychází na průměrku 35 km na den. A druhý článek byl o tatínkovi s desetiletým synem, který to jel opačně od Szczecina k prameni Odry a jeli to 12 dnů. A to mě zaujalo ještě více. Když to jde od moře k prameni tak to musí jet opačně líp, vždyť je to z kopce.

A objednal jsem si mapy na celou oblast. Paní v polském knihkupectví, kde jsem objednával mi poslala email, zda nechci ještě další mapy, které pokrývají oblasti na které jsem zapomněl, že by mi to přibalila k mojí objednávce ještě než to odešle. A tak jsem přiobjednal. :-)

A první výlet okolo řeky Odry jsem naplánoval na zmrzlinu do Raciborze. Podle mapy je okolo Odry vedená modrá cykloznačka. Ale po prostudování mapy jsem usoudil, že lépe bude když pojedeme trošku jinak, tak abychom se vyhnuli pokud možno zcela silnici s automobilovou dopravou. A díky tomu jsme si vyzkoušeli různé povrchy.

Asfalt, hliněná polňačka, zatravňovací tvárnice (většinou na koruně protipovodňové hráze), šotolina a nakonec zámková dlažba v Raciborzu. Značení minimalistické až žádné, ale protože to vede okolo Odry tak orientačních bodů dosti takže zabloudit se nedá. Stačí se držet cesty.

Ze zajímavých míst na trase bych zcela určitě doporučil návštěvu Tworkowa, kde se nachází zřícenina zámku a u rybníků dosud funkční mlýn, původně vodní v současnosti již elektrifikovaný :-)

V Raciborzu se cesta u fabriky stáčí a přes vrata na řece Odře se napojuje na protipovodňový val na jehož vrcholu je krásná nová cyklostezka s povrchem ze zámkové dlažby. Tato dlouhá projížďka Raciborzi vede mimo město a končí u Raciborzského zámku a pivovaru v jednom. A kousek od zámku je benzínka  a za ní je obchod Aldi a tam jsme si koupili zmrzlinku anebo jak tady v polsku říkají Lody :-)

Aby cesta zpět  nebyla nudná, tak jsme se rozhodli pro pravobřežní variantu. Opět povrchy od zámkové dlažby, přes asfalt, hliněnku a zatravňovací tvárnice po kterých se nedá jezdit až po vrchol cyklistického povrchu a tím je štěrk volně nasypaný do vyjetých kolejí od traktoru. Spolehlivý sundávák, kolo do toho zahučí, zatímco jezdec plynule pokračuje dál. Na pravém břehu mě nějak nezaujalo nic a ani cesta není nic moc takže pro příště asi pojedem jinudy :-)

Celkově pěkný jednodenní výlet. 78 km

Raciborz

Tworkow-mlýn

Komentáře

Komentáře nejsou pod tímto článkem povoleny.