Pieniny 2018

28.4.- 1.5.2018

Za jeden den dovolené čtyři dny volna to už stojí za výlet. Jelikož jsem neplánovaně získal auto rozhodl jsem se tentokrát na první májový víkend pro výlet autem. Již dlouho mě pronásledovala touha zajet navštívit hroby předků z otcovy i mamčiny strany. Ale nechtělo se mi být tam déle než nezbytně nutnou dobu. A tak  vznikl plán na krátký ale intenzivní výlet.

Sobota

V sobotu ráno jsme vyjeli na cestu s cílem Sromowce nizne v Pieninách. Plán na sobotní den byl jednoduchý. Dojet na místo, najít si ubytování a projít se okolo Dunajce do Červeného Kláštora. A tak to vyšlo. Průjezd Polskem až do Bielsko-Biale bez problémů. Za Bielsko-Bialou směrem na Nový Targ to bylo mimo obce v pohodě a průjezdy přes města trošku náročnější. Ale nakonec jsme dojeli do Sromowcu Niznych a první dotaz na možnost ubytování nebyla úspěšná. Paní měla plno. Ale ať prý zkusím u sousedy. Souseda měla taky plno ale její tcháně má prázdný dům. A tak jsme dojeli k paní tchýni a ta nás poslala do patra ať si vybereme co se nám bude líbit sami. Jí bolí nohy a tak tam zbytečně nepoleze.

Domluvili jsme si cenu 40 Zl za osobu a den. Vybrali jsme si pokoj s výhledem na Trzy korony. Vynesli tašky z auta do pokoje a vyrazili na výlet do Červeného kláštoru na slovenskou stranu. Díky EU je mezi Polskem a Slovenskem postavená lávka přes Dunajec. Díky tomu je snadný přístup k cyklostezce okolo Dunajce i z polské strany.

Pokoukali jsme na klášter poseděli u Dunajce a šli si uvařit večeři.

Neděle

Na dnešek je v plánu Dunajec. Přenesli jsme lodě k vodě, nafoukali, nasedli a vypluli. Dunajec je krásná, přehledná nezáludná řeka s nádherným okolím. Pieniny jsou na polské i slovenské straně. Přibližně 12 km úsek do Szczawnicy je na dvě hodinky plavby. Ve Szczawnicy jsem nechal ženu s loděma a na kolobce jsem se vrátil do Sromowce pro auto. Za hodinu jsem vyjížděl ze Sromowcu a po půl hodině jsem parkoval v Szczawnicy. Pavla mezitím vyčistila a sbalila lodě. Volný čas vyplnila četbou duchovně hodnotné literatury.

  Večer jsme si u Dunajce upekli párky na dřívkáči.

Pondělí

Výlet pěšky na Trzy korony. Pán domácí nás varoval, že tam budou fronty pokud vyjdeme moc pozdě. Ale my na kolejki nevěříme a tak když jsme je viděli nahoře před výstupem na rozhlednu tak jsme usoudili, že nám to nestojí zato čekat. Protože dole bydlíme tak víme jak to tam vypadá a stejnak byl opar. Udělali jsme si raději okruh a ve tři hodiny jsme se vrátili na pokoj. Nožky uťapkané a lýtka bolavé. Zalezli jsme si do postele a někdo četl a někdo spal.

Úterý

Ráno jsem zaplatil 240 Zl za ubytování. Požehnal jsem starušce, poděkoval za domácí prostředí. a vyrazili jsme na cestu do Ždiaru. Ve Ždiaru jsme navštívili hroby a zašli do Ždiarského domu na oběd. A pak po slovenské straně Tatier jsme přes Podbánské se spustili do doliny a jeli domů. Moc příjemné volné dny.

Autem jsme tam a zpět ujeli 560 kilometrů. Lodí 12 km, koloběhmo 12 km a pěšmo 12 km.

Komentáře

Komentáře nejsou pod tímto článkem povoleny.