Jeziora Turawskie - tam a zase zpátky

První vícedenní cyklovandr roku 2014

Den první 8.5.2014 – Bohumín – Lesiany (83 km)

Pro prodloužený víkend 8 – 11.5.2014 jsme se rozhodli pro objevování polského území. První den jsme začali nám již známou a vyzkoušenou trasou z Bohumína do Tworkowa, kde z Tworkowa jsme pokračovali pěkně mimo hlavní silnici po docela dobře značené modré značce do Raciborze.

Raciborz jsme projeli pohodlně po protipovodňové hrázi okolo kanálu Ulga až k lávce přes Odru. Po levém břehu Odry nás značka vyvedla k silnici a tak jsme chvili jeli po hlavní silnici 45 ale rychle jsme z ní odbočili blíže k řece a hlavně na méně frekventované silničky. V Lubowici nás místní lidé upozornili na rodný dům německého básníka Eichendorffa. V Obci žije německá menšina a tak od této obce začínají polské a německé dvoujazyčné názvy obcí. Cesta nás prudkým sjezdem svedla k řece Odře a já si pomyslel, tak tudy zpátky nejedu :-) Dále nás cesta vedla po žluté turistické značce nazvané jako stezka menšinových škol přes Lasaki, Podlesie do Cisku. V Cisku jsme po provizorním mostě přejeli na pravý břeh Odry.

Přes Kedzierzyn-Kozle jsme projeli po silnici 408 ke kruhovému objezdu kde jsme zvolili silnici 423 ze které jsme na konci lesa odbočili doleva k Odře do kempu Jezioro srebrne v Lesianach.

Majitel zrovna sekl trávu a ptal se nás zda chceme přenocovat. Když jsme potvrdili ochotu přenocovat, dozvěděli jsme se, že jsme tento rok první a zároveň jediní hosté. :-) Otevřel nám jedno WC, pustil vodu, zapnul elektřinu, abychom se mohli osprchovat v teplé vodě a zkasíroval 25 zlotých (10 zl za stan a 5 zl za osobu, sprcha se platí extra 5 zl za 5 minut). Kemp je moc krásný a slušný.

den druhý 9.5.2014 Lesiany – jezioro Turawskie srednie (53 km)

Po zkušenostech z jízdy po silnici 408 a 423 jsem dnešní úsek naplánoval co nejvíce po polních a lesních cestách. Polské silnice jsou v důsledku jízdy přetížených kamionů s vytlačeným asfaltem v krajnici do tvaru koryta a nejenom v krajnici, ale i v oblasti středového pruhu. Kolo a automobil tak jedou v jakémsi korytě šíře kamionu a snaha řidiče o objezd cyklisty je docela úspěšně mařena rantlem uprostřed cesty. Slušní řidiči zpomalí a snaží se cyklistu objet s odstupem, ale ne vždy to vyjde a tak výsledkem je hodně nepříjemný pocit  auta jedoucího těsně okolo řidítek.

Proto jsme se po polní cestě značené černou cyklistickou značkou vydali do Zdzieszowic, kde po nákupu potravin jsme pokračovali po vedlejší silnici do Jasione. V Jasione jsme vjeli na polní cestu. Byl tam hned zkraje písek, který mě spolehlivě sundal z kola, ale pak jsem to vybalancovával co to šlo a po chvíli písek skončil a dále pokračovala pěkná polní cesta. :-) Pěkná jako mořská hladina v bouři :-) Ale furt lepší než ta včerejší silnice 408.

Díky polním cestám jsme podjeli dálnici A4 a přes silnice 409 a 94 jsme docela klidně z kol slezli, na přechodech pro chodce jsme si zastavili dopravu a pohodlně přetlačili kola přes tyto frekventované silnice. Za Kamieniem Slaskim jsem chytil prvního bludišťáka. :-) U lesa jsme dojeli na rozcestí asi pěti cest a nějak jsem si to blbě odpočítal a tak jsme najeli asi 3 km navíc. Ale zase to bylo moc pěkné, lesem který voněl a zpívali v něm ptáci a cesta byla dobře sjízdná. Všiml jsem si toho docela brzo a tak jsme si najeli více jenom proto, že se nám nechtělo se vracet stejnou cestou zpět. Od železničního přejezdu jsme pokračovali na Daniec a přes Niwki k jezioru Turawskiemu do kempu Turawik.

Na recepci kempu viselo telefonní číslo na majitele, ale protože jsem měl vybitý mobil, tak jsme si postavili stan a jali se vařit večeři. Asi po hodině přijel usměvavý polák, zinkasoval 25 zl za nocleh (10 zl stan, 6zl dospělý, 3 zl dítě) opravil bojler, aby se holky mohly okoupat v teplejší vodě.

V noci přišly dvě hodně hlasité bouřky, blesky a hromy a silný vítr, ale přečkali jsme ve zdraví a ráno se probudili do chladného ale slunečného rána. :-)

den třetí 10.5.2014 kemp Turawik – kemp Lesiany jezioro srebrne (50 km)

Po obvyklé snídani jsme se již známou cestou víceméně bez bloudění vydali zpátky do Lesian. Protože byla sobota a na silnicích byl minimální provoz aut, tak jsme možná jeli více po asfaltu než po těch včerejších polňačkách ale na kilometry to bylo stejné. Do kempu v Lesianech jsme dojeli asi ve tři odpoledne a nikdo tam nebyl, ani majitel. Postavili jsme si stan a zjistili, že dveře od sprchy , které nebyly dovřené stále nejsou dovřené a tak jsme díky tomu získali dostupné WC. Zbytek dne jsme se jen tak váleli na sluníčku, hráli karty a kdo měl knihu tak si četl. :-)

Na večer jsme si udělali oheň, opekli slezské klobásky k večeři a šli spát. V noci párkrát zapršelo.

den čtvrtý 11.5.2014 kemp Lesiany – Bohumín (83 km)

Ráno bylo zamračené, chladné a nad hlavou nám neustále visely těhotné mraky. Ani ráno se nikdo z majitelů neukázal a tak jsme ušetřili 25 zl za nocleh. :-) Cestou domů jsme si zajeli k přístavu na řece Odře do Kedzierzyna. Po pár nezbytných fotkách jsme si popovídali s místním pánem, který obdivoval naše cyklovozíky. A po víceméně známé cestě jsme jeli do Raciborze. Mraky, které slibovaly od rána déšť se občas protrhly ale stále bylo hodně chladno.

Od Raciborze se k tomu chladnu přidal silný protivítr a slabý ale vytrvalý déšť. Proměnilo nás to v roboty. V pláštěnce, s hlavou skloněnou, vytrvale šlapající do pedálů a ploužící se rychlostí 12–14 km v hodině a to po rovině. :-) Poslední kopeček z Tworkowa k Hubertovi nad Hať jsme jeli rychlostí asi 8 km/h :-) Ale každý kopec má svůj vrchol, tedy konec a tak už nás čekal jen krásný sjezd do Hatě a přes Polsko zpět do Bohumína.

 

Galerie

Komentáře

Komentáře nejsou pod tímto článkem povoleny.