Cieszyn 2014

Dalším z výletů roku 2014 se stal výlet do Cieszyna. Kdysi v roce 2012 slavnostně otevřeli cyklostezku okolo řeky Olše, aby ji zase v roce 2013 zavřeli pod záminkou opravy protipovodňových hrází. OKD, která má na starosti odstraňování důlních vlivů, totálně rozjezdili náklaďáky fungující cyklostezku kousek za Dětmarovicemi a pod záminkou špatného roku, prodloužili výluku až do května roku 2014. A tak bylo potřeba najít jinou trasu.

Několik jarních výletů a našli jsme jinou lepší trasu mimo tu pitomě značenou ale za draho z peněz EU postavenou. Na podzim ač bylo sucho jsme na jednom z úseků začili bahno a to ne ledajaké. Zemědělci jak vozili prasečí kejdu na pole tak jim asi hovnocuc nějak netěsnil nebo co a tak kropili cyklostezku. A kejda spolu se suchou zeminou z polí vytvořila krásné leč nepříliš voňavé blátíčko. A tak jsem se zdravě nasral a na tuto trasu zanevřel a pomocí mapy hledal jinou lepší trasu.

Až jsem nalezl lepší průjezd Dolní Lutyní, pěkně po asfaltu mezi rodinnými domky, okolo památkově chráněné staré stodoly se slaměnou střechou, okolo statku, mimo hlavní silnice až do Dětmarovic. Z Dětmarovic pěkně mimo cyklostezku opravovanou okaďákama ale zato krásně asfaltovanou, opět mezi rodinnými domky, takže minimální provoz aut. Přes Doubravu a Špluchov do Karviné , kde jsme se napojili na cyklostezku již netknutou a po té jsme dojeli k výjezdu z Karviné. V Karviné přes jedno táhlé stoupání jsme přejeli do Polska.

A zde již pěkně značená žlutá značka plynule navazuje na červenou, která vede až do Cieszyna. Teda podle mapy. Ve skutečnosti žlutá značka na hranici s Karvinou začíná a v místě kde by měla pokračovat červená tak končí. A silnice jež vede okolo Olše po pravém břehu je cyklisticky neznačená. Ale co zase je tady řeka a to je tak velký orientační bod, že se zabloudit nedá.

A tak když se před námi objeví cedule s nápisem Cieszyn a pod tou cedulí cyklistická červená značka, víme, že jsme správně. :-) Ale přes Cieszyn je značeno krásně a tak nás značka dovedla pod Piastowskou věž a to byl cíl našeho výletu.

Ještě jsme se koukli na novou lávku pro pěší a cyklisty přes Olzu do Českého Těšína a pak pěkně po levém břehu Olše jsme se vraceli k domovu. První úsek z Těšína do Chotěbuzi vede po silnici s obvykle dost velkým provozem, ale protože je velikonoční pondělí tak je opět provoz snesitelný. V Chotěbuzi jsme kvůli deštíku udělali plánovanou přestávku v Rybím domě. A určitě se sem budu chtít ještě někdy stavit. I proto, že kousek vedle je archeopark.

Z Chotěbuzi už po cyklotrase pokračujeme do Louk nad Olší a po krátkém úseku po silnici jsme se napojili na cyklostezku podél řeky Olše. A když už jsme na ni byli tak jsme ji projeli celou včetně toho okrama rozmrdaného úseku. Však co za chvílu to má už být hotové, tak to snad půjde projet. Šlo to projet ale jestli to do konce května opraví tak umí zázraky.

A od Dětmarovic již klasika po zjara objevené neznačené ale o to pohodlnější trase do Bohumína. Pěkný výlet 82 km

FOTKY

Komentáře

Komentáře nejsou pod tímto článkem povoleny.