Bohumín-Pardubice 2015

Na rok 2015 jsem naplánoval třítýdenní cestu po ČR. Plán byl severním pohraničím se dostat do Hronova a pak okolo Metuje na Polabskou cyklostezku. Pak nabrat směr najih k Budějovicím a přes Českou Kanadu okolo Jižní hranice s Rakouskem dojet do Břeclavi. Z Břeclavi okolo řeky Moravy, Bečvy a Odry návrat domů. Nakonec jsme z celé cesty absolvovali jen severní část a pak nás vedra vyhnala do bezpečí domova. Doma jsme zvládali pouze krátké výlety okolo komína v době 6–9 hodin dopoledne, kdy bylo snesitelných 25 gradů celsiusa. Zbytek blogu je přepis deníku.

1 den Bohumín – Bělá 25,24 km 1:55

Po práci jsme se sbalili a vypadli. Cestu, kterou běžně jezdíme na výlet na Bělského pstruha. Okoupali jsme se u Labyrintu, dobrali vodu z pramene Židlo, našli si spaní u tří modřínů (i když jich nakonec bylo sedm) :-))

2 den Bělá – Osoblaha 81,72 km 5:59

Vyjeli jsme v 8:30 dojeli jsme v 18:15. Cesta z Bělé do Kravař na cyklostezku 55 do Opavy. Nakoupili jsme v Globusu, pak zajeli ke známé hospůdce kam rádi jezdíme na jídlo. Teda jezdili jsme , protože totálně překopali jídelníček. Sice nám na přání udělali jídlo na které jsme sem jeli ale příště sem pojedem leda tak na pizu.

Z Opavy do Krnova, kde jsme uhnuli do Polska na Braciszow. Pak přes Mokre do Dobieszowa a nakonec do Rowne. V Rowne jakmile hlavní silnice prudce uhýbá vpravo je potřeba odbočit vlevo. (cesta není značená jen je tam upozornění na zákaz vjezdu aut těžších než 7 tun) Je to nová cesta do Slezských Rudoltic. Ve Slezských Rudolticích hned na začátku obce odbočka na Koberno a od Bohušova je lepší jet po červené turistické značce do Osoblahy. Kemp i třikrát s koupáním za 161 Kč.

Tento kemp je obvykle klidný (teda pokud není v okolí hasičský či jiný bugr). Tentokrát se dva kluci a dvě holky snažili rušit spaní. Ve dvě ráno jsme si šli s Pavlou sednout k jejich ohni abychom jim naoplátku rušili zábavu, když nám oni předtím narušili spaní. Po 15 minutách usoudili, že jen tak neodejdem a tak zalezli do chaty. Pak chvíli protestovali proti narušení jejich zábavy tím, že běhali nahatí po kempu. Nikdo si jich ale nevšímal a tak je to přestalo bavit a zalezli do chaty a byl klid až do rána. Byl jsem tak napružený adrenalinem, že jsem nemohl usnout.

Ráno jsem uvařil snídani dopsal zážitky do deníku a nechal holky dospat. Nakonce jsme vyjeli v 10 hodin. Venku bylo 28 gradů celsiusa.

3 den Osoblaha – Velká Kraš 66 km 5:11

Z Osoblahy jsme zamířili do Polska a dnešní úsek jsem vedl co nejdál od hor a co nejvíc po bočních cestách a pokud možno co nejvíce v nížině. A povedlo se to. V Prudniku jsme zašli na kebab a i když slečna byla na celou hospodu sama, nakonec jsme se jídla dočkali. Z Prudniku jsme směřovali na Kalkow. V Kalkowě je dům co má hospodářskou budovu ve tvaru pyramidy a z Kalkowa vede příjemná cesta do Vidnavy. Ve Velké Kraši jsme se nechali zlákat na nocleh na zahradě, jednak jsme zde již spali a druhak je potřeba nechat vydělat místní obyvatelstvo. platil jsem 230 Kč a přes den bylo nejvíce 30 gradů celsiusa.

4 den Velká Kraš – Bílý Potok 33,44 km 2:44

Ráno jsme se sbalili a vyjeli směr Javorník. U obce Uhená je Pelnářův důl. Kdysi se zde těžil lignit ale nyní je zatopený a vydatný spodní pramen doplňuje vodu. A tak ačkoliv je letos velké sucho zde je vody dost a je příjemně ověžující. Pobyli jsme zde do 17 hodiny. Jeli jsme do Bílé vody, pak na Bílý potok a těsně před hranicí s Polskem jsme uhnuli doleva a okolo hranice jsme vystoupali k průsmyku Rosenkrantz. Kdysi zde byla německá osada ale vyhnání němců a pohraniční pásmo způsobily, že jako památka na německé osídlení zde zůstala již jen pamětní cedule. Kousek od Rosenkrantz je pramen vody.

Našli jsme spaní na pokosené louce a kromě reflektoru měsíce nic nerušilo náš spánek.

5 den Bílý Potok – Martínkovice 66,85 km 5:00

Ráno jsme vypadli hned po východu slunce, na lavičce u pamětní tabule na Rosenkrantz jsme si uvařili snídani a pak krásným údolím jsme se spustili až do Klodzka. V Klodzku jsme zašli na oběd za 85 zl a pak po Novorudské ulici jsme opustili město. Bylo moc horko a tak jsme to zapíchli u první zwirovnie (štěrkáči) na koupání. Mladí podnikaví poláci upravili břeh, postavili sociálky a tak nás to stálo 8 zl za všechny. Chvíli jsem s nima pokecal a mají smělé plány na využití toho místa. :-)

Když jsme v 17 hodin odjížděli  bylo 32,2 gradů celsiusa ve stínu. Pokračovali jsme po hlavní cestě na Broumov. Protože jsme potřebovali dobrat vodu, zastavil jsem u první chalupy, kde byli lidi na zahradě. Protože si Pavla zlomila stojánek, udělal jsem ji ještě v sedle Rosenkrantz z větvě provizorní opěrku na kolo. Postavila si kolo vedle mého a Andrejka své o kus dál na cestě. Zatímco jsme byli s Andy pro vodu, tak jelo auto a Pavla šla odklidit Andrejčino kolo z cesty a mezitím co své kolo nehlídala, si její kolo lehlo na moje kolo a zlomilo i můj stojánek. Pavla tím získala zlatou medaili jako vítěz nevyhlášené soutěže O nejvíce zlomených stojánků. ;-)

Hned za hranicí začíná za potokem krásná, nově vyasfaltovaná cyklostezka do Broumova. Sice jsem původně plánoval nocleh v Božanově ale, protože stezka byla tak krásná, tak se mi z ní nechtělo uhnout a když jsme dojeli do Martínkovic, tak jsme narazili na ceduli Kemp u Nývltů a tak jsme zapluli do tohoto kempu.

Kemp u Nývltů, suché záchody, dřevěné sociálky, teplá voda ohřívaná dřevem ve velkém bojleru. Pěkná pokosená louka, pár lidí ve stanu, jedni němci v bydlíku a v pozadí Broumovské stěny. Cena 190 Kč za noc pro tři. Nádherná klidná noc.

6 den Martínkovice – Velký Dřevíč 25,31 km 2:17

Ráno se zkumulovala oblačnost a hnala se na nás bouřka. Rychle jsme tedy sbalili, neb stan suchý je mnohem lehčí než stan mokrý. Bouřku jsme přečkali pod střechou jídelního přístřešku a po bouřce jsme pokračovali údolím přes Martínkovice vstříc Broumovským stěnám. Na konci asfaltu jsme odbočili vlevo a po vytrvalém asi 4 km stoupání jsme nakonec dorazili do sedla pod Špičákem ke kříži. Odsud vede již příjemná asfaltka na Slavný a pak stále z kopce do Police nad Metují. V Polici jsme nakoupili v Penny marketu a na doporučení místních jsme zašli na oběd do restaurace 69. a pak stálým klesáním po hlavní cestě až do Velkého Dřevíče do kempu. Za nocleh jsme zaplatil 190 Kč a protože v kempu je malý bazének, tak jsme ve vodě strávili zbytek horkého dne. Ve stínu 30 gradů celsiusa.

7 den Velký Dřevíč – Pardubice 92,49 km 6:12

Ráno jsem přehodnotil trasu a tak jsme jeli po cyklotrase 22 do Náchoda. Z Náchoda po cyklotrase 4034 stále okolo řeky Metuje jsme dojeli do Pekla, kde jsme pojedli a pokračovali až do Jaroměře. V Josefově měli sraz metalisti a tak jsme se zde nezdržovali a hned se napojili v Jaroměři na Labskou 2. Je docela slušně značená až do Hradce Králové. Jakmile ale končí Hradec, tak se značka ztrácí a objevuje se sporadicky až po přejetí do kraje Pardubického. Před Pardubicemi jsme našli štěrkovnu a protože je furt nad 30 gradů Celsiusa tak nemůžeme jet nonstop ale musíme se chladit. Takže jsem to u ní zapíchli do půl páté.

Začali jsme hledat místo ke spaní ale nic se nám nelíbilo a tak, když jsme dojeli do Pardubic, uviděl jsem lidi na terase vodáckého klubu. Jsou docela rozverní a pokřikují na nás a tak jsem se jich hned zeptal, jestli můžeme na území vodáckého klubu přespat. Kupodivu souhlasí :-) Jejich hospodář zrovna slaví narozeniny a protože jsou to lidi co jezdí na vandry, tak nás hned nažene do sprchy a pak nás pozvali ke stolu, dali nám pivo, pečené párky a pokecali jsme s nima. Ale po celodenním vedru jsme docela unaveni, tak se moc nezdržujeme, stavíme stan a jdem spát.

8 den Pardubice – Autokemp Semín 36,93 km 2:38

Vstali jsme s východem slunce a v 7 hodin jsme byli na cestě. Cyklotrasa 2 je značená docela často, občas zmateně :-) Třeba šipka doleva na křižovatce neznamená, že máte odbočit doleva ale, že máte jet rovně po cyklostezce ale vlevo od hlavní cesty. :-)

Před Přeloučí opravujou cestu a tak jsme buď přehlídli značku nebo tam prostě nebyla a tak se nám značka ztratila a dorazili jsme do Přelouče. Zajeli jsme do Infocentra, kde mi milá paní podarovala mapu okolí Přelouče a vysvětlila místní zkratku na cyklotrasu 2 a poradila koupání u pískového rybníka v Semíně.

V 11 jsme dorazili do kempu, zaplatili deset korun vlezného a rozhodli se zde udělat přestávku než pomine největší žár. Dneska mám plánovaný nocleh v Poděbradech.

U vody mám dostatek času studovat předpověď počasí na další dny a tak jsem zjistil, že teplota ve stínu leze přes 36 gradů celsiusa a na celý další týden se to nemá změnit. V tom se nedá jezdit, leda tak v noci ale protože jsme na dovolené a neplníme ani Činy ani Plameny, tak jsme se rozhodli cestu přerušit a pokračovat až vedra opadnou.

Zaplatili jsme si tedy nocleh v kempu, večer jsme zajeli s Pavlou do Přelouče zabukovat místa na kola ve vlaku na zpáteční cestu a cestu na vlak naplánovali na ráno, kdy ještě není takové horko a budeme schopni přežít.

9 den Autokemp Semín – Bohumín

Ráno jsem nařídil budíka na 6:30. Do 7:30 jsme balili a tak nám zbylo dost času do 8 na snídani. Už v 8 ráno bylo 27 gradů celsiusa, takže se dobře jelo na nádraží. Z Přelouče do Pardubic jela kola ve službáku a v Pardubicích vlak přijel na stejný peron ze kterého nám odjížděl vlak do Bohumína. A v něm se už kola vezou s náma ve vagonu. Ve vlaku jsem pokecal s klukem co se vracel z vandru po Prachovských skalách a možná někdy mimo sezonu by stálo za to tam vyrazit na vandr.

A pak už jsme jenom byli doma a snažili se přežít letošní vedra.

Celkem jsme z původně plánované cesty ujeli cca 428 km. Mělo to být cca 1400 km. Tak snad někdy příště to vyjde :-)

Komentáře

Komentáře nejsou pod tímto článkem povoleny.