Cyklovíkend Bohumín - Osoblaha 2014

Pátek 6.června  2014 Bohumín – Bělá

Předpověď na tento víkend byla na rozdíl od minulého víkendu velmi příznivá. Hlásili teplé a suché počasí. Možná až moc teplé ale na kolo je to fajn. A tak jsme po návratu z práce nabalili kola a vyrazili na víkendovou cestu do Bělé. Do Bělé obvykle jezdíme na pstruha a tak cestu známe ale já se rozhodl jet trošku jinak. Více po rovince, když už jedeme na těžko. A tak jsme přes Polsko přejeli do Hatě a z Hatě podél potoka do Vřesiny a z Vřesiny okolo studánky a přes pískový lom do Závady a přes Závadu do Bělé.

Rovnou ke studánce. Tady jsme se pobrodili ve studené vodě v Priesnitzových lázních a povečeřeli. Před setměním jsme se přesunuli do krásných borových lesů v okolí Bělé a našli si krásné suché a bezpečné místo na spaní. Pověsil jsem mezi stromy hamaku a zalezl si do ní. Krásně to houpe a uspává.

Při otočení se to zase rozhoupalo a zase to uspávalo. Při dalším otočení se to zase rozhoupalo a můj žaludek se začal chovat jako naposled na mořském vandru na Bornholm. A tak jsem z hamaky vylezl a přesunul se na karimatku ThermRest a hamaku přenechal Andrejce. Zakutala se dovnitř a za chvilku už spala.

V noci jsem se několikrát probudil a poslouchal to ticho. Bylo takové ticho, že jsem se bál dýchat, abych to ticho nerušil.

Sobota 7.června 2014 Bělá – Osoblaha

Ráno jsme vstávali docela pozdě. Sbalili jsme se a vyrazili hledat nějakou odpočívku, kde bychom si uvařili kaši na snídani. Na měkkém jsem dvakrát spadnul z kola ale bez následků. :-) Po snídani jsme se vydali po značené cyklostezce nějakého čísla na sever do Polska. V Kobeřicicích šla Pavla koupit nějaké jahody od poláka a protože už bylo před polednem ukecal ji slevou a tak koupila dvě kila jahod. Zapadli jsme za kostel do stínu a sežrali jsme dvě kila jahod jako takovou svačinku :-)

Blbě jsme odbočili a místo do Polska jsme se vydali na jih do Štěpánkovic. Tam jsem svůj omyl zjistil a tak jsme se po jiném čísle cyklostezky vydali zase na sever do Wielkych Sciborzyc. V Polsku jsme si cestu vybírali pokud to jen trochu šlo, tak spíše po silnici bez čísla a tak jsme hodně cikcakovitě směřovali k Osoblaze.

Bylo horko a tak jsme furt pili a polévali si hlavy vodou abychom se nepřehřáli. A tak Pavlu napadlo, že by bylo fajn se vykoupat. Optali jsme se poláků u kterých jsme si vyprosili vodu k pití zda v okolí je nějaké místo kde by se dalo koupat, ale žel nic takového se tam prý nenalézá. A na mapě u Wlodzienina je nakreslená velká vodní plocha retenční nádrže. Ale je sucho a tak místo vody je tady jen pole s kukuřicí.

Nejbližší koupaliště o kterém vím je v Osoblaze anebo rybník v Bohušově. Ale kemp v Osoblaze je hezčí než v Bohušově a tak naše cesta směřovala do Osoblahy. Ovšem koupaliště ještě nebylo v provozu a tak nás zachránila akorát sprcha v kempu. Večer jsme pojedli gulášek s těstovinou a přisedli k ohni ke skupině cyklistů z Opavy. Jeli třídenní vandr s dětma, málo kilometrů ale tak, aby to byla zábava . :-)

Večer si Pavla na chvilku zkusila hamaku ale byla vyštvána Andrejkou, která si zchrupla v hamace už druhou noc. :-)

Neděle 8.června 2014 Osoblaha – Bohumín

Ráno jsme se snažili vyjet co nejčasněji. Byl před náma opravdu horký den. Předpověď hlásila teploty přes 30 gradů Celsiuse. Vyjeli jsme tedy z Osoblahy směr Bohušov a pak na Rusín a do Polska. V Polsku nejpřímější cestou na Opavu a pak po cyklostezce okolo řeky Opavy. V Opavě jsme zašli na obídek do hospůdky u řeky. Dobře tady vaří a vůně z kuchyně je tak lákavá, že nás sem vloni přitáhla při prvním loňském vandru.

Okolo řeky Opavy je pohodlná cyklocesta. Odskočili jsme si na nákup do Globusu a tam jsem uviděl své první letošní leho jiné než to moje. Byla to pěkná lehotříkolka s asi dvoumetrovým jezdcem :-) Ale jen jsme se pozdravili, oni zrovna dojeli a šli si koupit jídlo a my se už těšili na cestu, protože den byl fakt horký. A před nám bylo slíbené koupání na štěrkovně v Hlučíně. Cyklostezka vede jen do Kravař a tak jsme se z Kravař vydali po silnici do Kozmic a z Kozmic už je to po vedlejší silnici a přes louku na štěrkovnu kousek.

Voda byla supr, ochladila nás a po koupání jsme si dali svačinku a stále okolo řeky Opavy dojeli k Odře a podél Odry pohodlně dojeli domů do Bohumína.

Andrejka ujela svojí první životní 100 km cestu v jednom dni.

Celkem ujeto 208 km.

Komentáře

Komentáře nejsou pod tímto článkem povoleny.